#9447 nolu entry - delisözlük
bugün dün karıştır
gelsin ara
yazar ol giriş yap
yazar ol şifremi unuttum
yazar ol giriş yap

neandertal


791 / facebook / twitter / google+ /
 1. Neandertal ya da Neandertal insanı, günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türüdür. İkili adlandırmada Homo neanderthalensisdir.[osilleri muhafaza etmeye müsait kireç taşı mağaralarda yaşadıkları için haklarında en fazla bilgi sahibi olunan ve bunun bir sonucu olarak modern kültürde tipik "mağara adamı" kalıbını yaratan tarih öncesi insan türüdür .

  Neandertaller, yaklaşık günümüzden 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşayan büyük insansılar familyasına ait türlerdir. Neandertaller ilk insanlar olarak bilinirler ve günümüzde modern insanların iskelet yapısından kısmen farklılıklara sahiptirler. Yaşama şekilleri kireç taşı mağaralar olduğundan ve bu mağaraların fosilleri muhafaza etmeye müsait bir yapısı olduğundan haklarında en fazla bilgi sahibi olunan ve bunun bir sonucu olarak modern kültürde tipik “mağara adamı” kalıbını yaratan tarih öncesi insan türüdür. Bahsettiğimiz bu ilk neandertal fosili 1856 yılında Almanya’nın Düsseldorf kenti yakınlarındaki Neander vadisinde bulunmultur. Bu sebepten dolayı isim olarak Neandertal adı verilmiştir. Neandertal Almanca “tal” ve eski Almanca’da “thal” sözcükleri vadi anlamına gelmektedir.
  İlk modern insanlar ile Neandertaller arasındaki en önemli fark güçlülük ve dayanıklılıktır. Neandertaller de tıpkı diğer tarih öncesi insan türleri gibi modern insandan daha güçlü ve dayanıklı canlılardı. İlk modern insanların üst kolları ve baldırları -günümüz insanına nazaran kalın olmakla birlikte- Neandertallere göre daha ince yapıdaydı. Neandertallerin geniş kafatasının farklı bir beyin şekli dolayısıyla da farklı bir düşünme yapısına işaret ettiği, bu yüzden de modern insandan daha zeki olabilecekleride söylenmektedir. İlk modern insanların ellerinin anatomisi tutmayı daha hassaslaştıracak şekilde değişiklik göstermiştir. Bacaklar gücünden fazla bir şey kaybetmedi zira tüm Pleistocene dönemi avcı-toplayıcı topluluklarında hızlı hareket etmesi çok önemliydi. Ön dişler küçülürken, yüz kısaldı, çene sivrildi ve kaş çıkıntıları küçüldü. Beyin boşluğu daha yukarıya çıkıp, yuvarlaklaşırken büyümedi.

  Peki Neandertaller’e ne oldu?


  Neandertaller’e ne olduğu hakkında günümüze dek birbirinden güçlü birçok sebep öne sürülmüştür: Homo sapienslerin yaşam alanlarını işgal etmesi ve onları öldürmesi, bizlerin göç yollarımızdan taşıdığımız hastalıklara dirençli olmamaları, Buzul Çağı’nın sona ermesine adapte olamamaları, besin kaynaklarının değişmesi, avladıkları besinlerin hızla azalması ve daha nicesi… Bugüne kadar yok oluşları tek bir nedene asla bağlanamamıştır. Büyük ihtimalle tüm bu sebeplerin ortak bir karışımı sonucu yok olmuş olabilirler. Bazı bilim insanlarına göre, aslında teknik olarak yok olmadıklarını, ardı arkası kesilmez çiftleşmeler sonucunda Homo sapiens içerisinde asimile olduklarını bile düşünmektedir. 

  *Homo sapiens biz oluyoruz. Modern insan Homo sapiens olarak adlandırılıyor.

son oylananlar

nami
Ne kadar zamanim var benim/#9219
Artık beni sevme filminin sonundaki mükemmel anlamlı şiir . Filmi izleyenler için daha bir duygu yük...
tequila
Zipf Yasası/#9576
1930 yılında Harvard Üniversitesi'nde dilbilim profesörü olan George Kingsley Zipf tarafından buluna...
moler
Diana/#7167
1997’de şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybeden Prenses Diana’yı beyazperdeye taşıyan film, ...
nami
neandertal/#9447
Neandertal ya da Neandertal insanı, günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan tü...
tequila
ateizm derneği/#8165
güzel bir girişim. insan kendini çağdaş bir ülkedeymiş gibi hissediyor.